Kongre Bilimsel Kurulu Başkanından

Değerli Meslektaşlarım,


Türk Radyoloji Derneği tarafından düzenlenen yeni bir yıllık Radyoloji Kongresi’ne (TURKRAD 2019) hazırlanıyoruz.  5-10 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek kongremiz 40. yılında ‘Uluslararası Katılımlı’ oluyor. Sizleri bilimsel kurul adına Titanic Kongre Merkezi, Belek, Antalya’ya davet etmekten büyük mutluluk duyuyorum.


Radyolojinin her özel alanını bir araya getirerek düzenlenen kongremizde bilgilerimizi tazelemek, hocalarımızın deneyimlerini dinlemek, mesleki sorunlarımızı tartışmak ve meslektaşlarımızla hatırlanacak güzellikte vakit geçirmek amacını taşıyoruz.


Kongre bilimsel programını olabildiğince zengin tutmaya çalıştık. Yurtdışından kendi alanlarında deneyimli, beğenilen konuşmalar veren çok değerli davetli misafirlerimiz var. Çalışma gruplarının düzenlemiş olduğu güncel konular üzerine gün boyu sürecek oturumların yanı sıra, çalıştaylarla zenginleştirilmiş nöroinflamasyon, prostat ve kardiyak görüntüleme kurslarında meslektaşlarımız söz konusu alanlarda daha detaylı bilgilenip, tartışma fırsatı yakalayabilir.


Radyolojide zamana uygun ilerleyebilmek için bu yıl yeni gelişen görüntüleme yöntemleriyle ilgili iki günlük bir toplantı da planlıyoruz. Yeni teknolojilerin mutfağında yer alan, görüntüleme yöntemlerini geliştiren, uygulayan bilim insanları ile onları insan sağlığı yararına pratikte kullanan radyoloji hekimlerini buluşturmak gayesini taşıyoruz.


Bilimsel çalışmalarımızı yürütürken ihtiyacımız olan proje yazımı, ekip yönetimi, yöntemsel hatalar, etik kurul onayı alma ve proje tamamlandıktan sonraki bilgiyi paylaşma ortamları, dergi seçimi aşamalarının konuşulacağı oturumlar var. Sorup, öğrenmeye hepimizin, fakat özellikle genç arkadaşlarımızın ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.


İlk kez uluslararası katılımlı olarak planlanan kongremize dileğinize göre İngilizce veya Türkçe bildiri özeti kabul edilebilecek. Sunumlarınızı da bu dillerden birinde yapabilirsiniz. Türk Radyoloji Derneği’nin en kapsamlı bu toplantısının bilimsel göstergesi ülkemiz radyolojisini yansıttığından en kıymetli çalışmalarınızı diğer meslektaşlarımızla buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.


Mesleki hataları gözden geçirip, deneyim sahibi olmak, hukuki sorumluluk ve haklarımızın farkında olmak için ayrı bir oturumda konunun uzmanlarıyla biraraya geliyor, konuşuyor ve dertleşiyoruz.


Her yıl olduğu gibi bu yıl da film okuma oturumu, sürpriz konuklar, eğitici etkinlikler ve müzikli eğlenceler ile kongremiz şenleniyor. 


Kasım’da Belek – Antalya’da TURKRAD 2019’da buluşmak dileğiyle.


Dr. Kader Karlı OĞUZ
40.Radyoloji Kongresi Bilimsel Kurul Başkanı